טיפול בחרדה חברתית, ביישנות ופחד קהל

למי מתאים הטיפול בחרדה חברתית?

הטיפול בחרדה חברתית בשיטת "המסע" מתאים לאנשים בכל הגילאים אולם אני מטפלת באנשים מגיל 16 ומעלה, כאשר עד גיל 18 נדרשת הסכמה של ההורים לטיפול.

כל אחד שמרגיש את עצמו סובל מחרדה חברתית מוזמן להגיע לטיפול, אין צורך באבחנה רשמית. מומלץ לערוך אבחון עצמי בעזרת שאלון ליבוביץ' לחרדה חברתית, אבל גם אם לא מלאתם אותו, נעשה זאת במפגש הראשון.

איך שיטת המסע מטפלת בחרדה חברתית?

התאוריה בבסיס הטיפול היא שהתופעות של חרדה חברתית, ביישנות, חוסר ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך נוצרו משילוב של שני נושאים: סוג  האישיות וארועים בעבר אשר קיבעו את ההתנהגות הזו בתת-המודע.

סוג האישיות, קשור לפחדים הרגשיים הכי גדולים שיש,  כאלו שהאדם יעשה הכל כדי לא לחוות אותם, למשל להרגיש חסר ערך או לא ראוי. ההתנהגות תופעל דרך התת-מודע כדי לא להגיע למצב בו האדם ירגיש חסר ערך.

ארועים שמתרחשים לאורך החיים, ובעיקר בשנות החיים המוקדמות, עוזרים לקבע את ההתנהגות הזו דרך יצירת אמונות בתת-המודע. האמונות האלו אמורות לשרת את האדם ולמנוע ממנו להגיע למצבים לא רצויים. בפועל, לאורך זמן הן גורמות להתנהגות לא רצויה ולכאב גדול.

ארועים בעבר + מבנה האישיות = מערך האמונות שנמצא בתת המודע אשר אחראי להתנהגות.

לדוגמה, אדם שמפחד לדבר או מדבר בשקט. יתכן והפחד הגדול ביותר שלו הוא שאם הוא יביע את דעתו יכעסו עליו ואז עשויים לפגוע בו פיזית. מבנה האישיות גורם לפחד להיפגע פיזית. זהו הפחד הגדול ביותר שמנהל את כל ההתנהגות. בנוסף, ארועים בעבר יצרו את הקישור בין כעס לפגיעה פיזית.

בנוסף, כל התנהגות או תגובה אוטומטית למצב מסויים מתחילה ברגש כלשהו. הרגש הזה בד"כ מופיע לחלקיקי שניות ולכן אנו לא מודעים אליו. הוא גורם  לחלק במוח שאחראי על התגובות האוטומטיות שלנו להחליט ולייצר את התגובה המתאימה. רק אז המידע מועבר למוח החושב, המקבל רק את התגובה ולא את הסיבות לה. לכן אנו מאמינים שההתנהגות הטבעית שלנו, האופי שלנו, זו הדרך הנכונה והבטוחה להתנהג ושזה משהו בלתי ניתן לשינוי.

התהליך בשיטת "המסע" מאפשר לזהות את הרגש והפחד שמניעים את ההתנהגות, את הארועים שקיבעו אותם בתת-המודע ואת האמונות שנוצרו בעקבות כך. בעזרת הטיפול ניתן להשתחרר מהפחד הזה, לנתק את הקשר בין הארוע לבין הפחד, לשנות את האמונות שנוצרו ולקבל דרכי פעולה בריאות יותר.

במה שונה הטיפול שלך בחרדה חברתית משיטות אחרות?

מספר מאפיינים מייחדים את הטיפול בשיטת "המסע" ומאפשרים לו להיות עמוק ויסודי.

חיבור לתת-המודע

תת-המודע אחראי לכמעט 90% מההתנהגות שלנו. הוא זה שמחליט על התגובות למצבים שונים – גם לתגובות הפיזיות וגם לתגובות הרגשיות. באופן רגיל אין לנו גישה לתת-המודע וקשה מאד לשנות את דרכי הפעולה שהוא רגיל אליהן. כשהמוח עובר למצב שבו הוא ממוקד ברגשות ובתחושות, מתאפשרת גישה לתת-המודע. כך ניתן לשנות את התפיסה לגבי ארועים שקרו ולתת למוח דרכי פעולה חדשות ובריאות יותר. כשתת-המודע משתנה גם ההתנהגות משתנה באופן טבעי וללא מאמץ.

חיבור למקור

זהו הייחוד של  שיטת "המסע",  המאפשר את השינוי העמוק ביותר. התהליך מתבצע ברובו מתוך החיבור למקור, לאנרגיית הבריאה, לאותו המקום בתוכנו שמכיל אהבה ללא תנאי, תבונה אינסופית ויצירתיות בלתי מוגבלת. במצב הזה, שבמסע נקרא החיבור למקור, המוח עובר למצב הדומה למדיטציה עמוקה או חלימה. המצב הזה מאפשר גישה אל תת המודע, תוך שינוי דפוסי ההתנהגות שנטמעו בו.

סליחה

חלק מהתהליך הוא להגיע לסליחה אמיתית לאנשים שהיו מעורבים ביצירת דפוסי ההתנהגות המגבילים וסליחה לעצמי. הסליחה מאפשרת להשתחרר מטראומות, כעסים ופחדים ישנים וכשאלו נעלמים, קל יותר לשנות את ההתנהגות.

ניטרול החסמים לשינוי

אחת הסיבות לכך שטיפולים שונים לא משנים את ההתנהגות לאורך זמן היא הפחד מהשינוי. חלק מהפחד הזה הינו מודע וחלקו לא מודע.  בצד המודע, הפחד הוא מההתנהגות החדשה – לפעול מתוך בטחון עצמי, לדבר עם אנשים ובפני קהל, להיות נינוחים בחברה, להיות במרכז תשומת הלב ולהיות חשופים לכישלון ולביקורת. מצד אחד, מי שפונה לטיפול רוצה להיות מסוגל לעשות את כל הדברים האלו ומצד שני אלו הם הדברים שהכי מפחידים אותו.  הסתירה הזו מפריעה לתהליך השיחרור מהחרדה החברתית.

חלק מתהליך המסע הוא לזהות את הפחדים  שקשורים בשינוי ולהחליף אותם בדפוסי חשיבה והתנהגות תומכים יותר.

בלי תרגולים מפחידים

בתור מי שסבלה בעבר מחרדה חברתית, טיפולים שכוללים חשיפה לסיטואציות המלחיצות די הפחידו אותי. לכן, הטיפול בשיטת המסע מצא חן בעיני. השינוי בהתנהגות נעשה בקצב הטבעי של כל אדם ובאופן לא מודע. לא צריך להתאמץ ולחשוב על דפוסי החשיבה ודפוסי ההתנהגות שעלו בטיפול. לא צריך לחשוב ולהתאמץ כדי להתנהג אחרת, אלא השינוי קורה מעצמו.  ההתנסות במצב המלחיץ מגיעה רק אחרי שכל הדפוסים החוסמים והפחדים נוקו והשתחררו מתת המודע. כך, המצב שבעבר היה מלחיץ, כבר לא מעורר את התגובה הישנה ולמעשה כבר לא מפחיד יותר.

יש לך דוגמאות לסיפורי הצלחה?

אני תמיד מעדיפה לתת את עצמי בתור הדוגמה הטובה ביותר לשינוי, כי אני מודעת גם להתנהגות החיצונית ובעיקר למחשבות הפנימיות שלי ויכולה לזהות כיצד הן השתנו.

בעבר הייתי מאד ביישנית וסגורה, פחדתי לדבר עם אנשים ולהביע את עצמי. כל מפגש עם אנשים חדשים או מקומות זרים הלחיץ אותי ואף גרם לי לכאבי בטן. הלכתי שפופה ובארועים חברתיים ניסיתי להיות "בלתי נראית".

הנה מה שקרה לי לאחר תהליך שעסק ביכולת להביע את הרצון שלי והפחד להתמודד עם הסרוב לבקשה. כחודש לאחר התהליך , הייתי בסופרמרקט. קניתי רק מוצר אחד ובמקום לא היתה קופה מהירה. מכיוון שזה היה לפני החג, הקופות היו עמוסות. בשיא הטבעיות, מבלי לחשוב, ניגשתי לאחת הקופות וביקשתי מהזוג שעמד בתור לפני לאפשר לי לשלם עבור המוצר היחיד שלי. בניתוח לאחור, זה היה שינוי עצום עבורי כי בעבר לא הייתי מעיזה לעשות את זה. הייתי מתווכחת עם עצמי אם כן או לא לבקש ובסוף משכנעת את עצמי שזה לא נורא לעמוד הרבה זמן בתור רק עבור מוצר אחד…

אבל זה לא היה המבחן היחיד, להפתעתי הגבר לא הסכים שאשלם לפניו. ושוב, התגובה שלי הראשונית היתה – בסדר שום דבר לא קרה, אני אנסה במקום אחר. זו היתה התגובה הפנימית ולגבר רק אמרתי "בסדר…אני מבינה". עברתי את המבחן בהצלחה – ביקשתי את מה שרציתי, קיבלתי סרוב, ושום דבר נורא לא קרה לי . וכשעוברים את המבחן, הפרס מייד מגיע… אשתו התערבה ושכנעה אותו לתת לי לעבור לפניהם.

חשוב לי לציין, שהניתוח הזה נעשה רק לאחר הארוע, בזכות המודעות הגבוהה שלי. בזמן שזה קרה, בכלל לא הרגשתי שאני עושה משהו שבעבר הפחיד אותי.

בנוסף, אחד השינויים הגדולים ביותר שחוויתי היה היכולת לעמוד על במה, מול קהל ולדבר בלי פחד, בלי שהקול שלי ירעד ובצורה כזו שכל האולם שמע אותי (ללא מיקרופון).

אפשר לקרוא על החוויות והשינוים שעברתי בבלוג.

אם אני הצלחתי לעשות זאת אז כל אחד יכול. גם אתם.

לתאום

טיפול בחרדה חברתית, צרו איתי קשר.

[si-contact-form form='2']