ארועים רבי משתתפים הם הסיוט של בעלי החרדה החברתית. מכירים את המצב הזה בו אתם נמצאים בחתונה, מסיבה או ארוחה משפחתית ואתם מוצאים את עצמכם יושבים בצד, מרגישים לא במקום, אף אחד לא מדבר איתכם ואתם לא מבינים איך כולם נראים שמחים כל כך?

מה אתם עושים במצב כזה? האם אתם מתנתקים וחולמים (על להיות במקום אחר…) ?  האם אתם נצמדים לכיסא (או לקיר) ולא זזים מהמקום כל הערב? בהזדמנות הראשונה אתם בורחים מהמקום?

אני הייתי כך ובמשך השנים סיגלתי לעצמי מספר טכניקות שעזרו לי לעבור ארועים כאלו בשלום.

איך להתנהג בארועים משפחתיים, חתונות ומסיבות כדי שהארוע יעבור בקלות ובכיף.

  • השתדלו להגיע לארוע עם מישהו שאתם מרגישים איתו בנוח. כך יהיה לכם עם מי לדבר ותוכלו להשתתף בשיחות שהוא יוזם (או לפחות להקשיב).  כך פחות תרגישו לבד ותוכלו להתחבר בקלות רבה יותר עם האנשים האחרים.
  • בכל מצב בו מתנהלת שיחה מרובת משתתפים, קחו בה חלק גם אם אינכם מדברים. הכוונה היא להיות מרוכזים בשיחה, להביט על מי שמדבר, להנהן, לצחוק ולהראות התעניינות בנאמר. ובהמשך לטיפ הקודם – בטאו זאת גם בשפת הגוף שלכם. למשל, אם כולם משכלים רגלים, עשו זאת גם אתם. הפנו את הגוף כלפי מרכז המעגל או כלפי מי שמדבר וצרו קשר עין איתו ועם הנוכחים.
  • השתדלו להגיע למצבים בהם תוכלו לנהל שיחה אחד-על-אחד עם מישהו מהנוכחים (בטיפ הבא תלמדו איך לעשות זאת). אבל היו רגישים ושימו לב מתי הוא רוצה להצטרף לשאר החבר'ה.
  • בארוחה משפחתית (וגם מתאים אצל חברים): מיצאו עיסוק מועיל שיעביר את הזמן מבלי שתצטרכו לדבר הרבה. בד"כ זו תהיה עזרה למארחים – לסדר את השולחן, לפנות את השולחן, וגולת הכותרת – לשטוף כלים (כך תוכלו להיות במרכז העניינים או לשתוק, לפי בחירתכם).

בזמן האוכל, החמיאו למי שהכין את האוכל.

אם יש ילדים קטנים – לכו לשחק איתם. כך תזכו להערכת הוריהם ולכמה דקות של כיף טהור.

  • במסיבה: כדאי לכם מאד לקום מהכיסא ולרקוד, במיוחד כשיש הרבה אנשים. כדאי מאד לרקוד קרוב למרכז, לא בשוליים – שם אתם יותר חשופים. במרכז אתם פשוט תהיו חלק מהקהל ואף אחד לא ישים לב אליכם. מדי פעם, עיצמו את עיניכם ודמיינו שאתם רוקדים לבד. אם אתם מאד ביישנים, השתדלו לרקוד מאחורי הצלם… Wink.
  • בחתונה: השתדלו לשבת ולהיות ליד אנשים שאתם מכירים ומרגישים נוח לידם, כך גם בזמן האוכל יהיה לכם עם מי לדבר.

אם נקלעתם לשולחן בו אתם לא מכירים אף אחד, אם אתם יכולים לפתוח בשיחה עם מי שיושב לידכם – שיחקתם אותה. יש סיכוי שגם הוא לא מכיר אף אחד. אני קוראת לזה "השולחן הכללי", בו מושיבים את האנשים שלא שייכים לשום קטגוריה (משפחה, עבודה וכו') ולא מכירים אחד את השני. זה יתרון, כי רוב הסיכויים שלא תפגשו יותר את האנשים האלו ולכן אתם לא צריכים לחשוש ממה הם יחשבו עליכם.

אם אתם לא מצליחים לפתח שיחה או להתעניין בשיחה שמתנהלת (או שבכלל אף אחד לא מדבר עם אף אחד) השתדלו להימצא בו כמה שפחות – קומו לרקוד, לכו לשרותים, לכו לשולחן בו נמצאים אנשים שאתם כן מכירים.

מה הטריקים והטיפים שלכם כדי לעבור ארוע בכיף? ספרו לי בתגובות.

לפרק הבא: איך לנהל שיחה (מבלי להגיד שום דבר)

לפרק הקודם: איך ליצור קשר מיידי עם האדם איתו מדברים (מבלי להוציא מילה מהפה)

לתאום טיפול בחרדה חברתית, צרו איתי קשר.

[si-contact-form form='2']