קרה לכם שפגשתם מישהו ומיד היתה לכם דעה חיובית עליו, מיד חיבבתם אותו והייתם מוכנים לעשות את כל מה שיבקש מכם? האם הוא כישף אותכם? האם יש לו כוחות מיוחדים? מה הסוד שלו?

בניגוד למה שאולי חשבתם, 57% מהתקשורת שלנו הינה לא מילולית ולא מודעת. מקורה בשפת הגוף שלנו – תנוחת הישיבה או העמידה, מה עושים עם הידיים, איזה פרצוף אנו עושים ולאן מסתכלים. המוח האנושי מתוכנת לקלוט את כל הסימנים האלו ובאופן לא מודע להבין מתוכם אם האדם שמולנו הוא אוייב או ידיד ומה הוא מרגיש ברגע זה. ההבנה הזו מתרחשת בחלקיקי שניה, מבלי לערב את השכל החושב שלנו והיא מתעדכנת ככל שהמפגש מתמשך.

הבסיס לתחושת החיבור והקשר עם האדם איתו אנו מדברים הוא שימוש בשפת גוף דומה. ברגע שתנוחת הגוף שלנו דומה, הידיים באותו המנח ואנו יוצרים קשר עין נוצר ביננו חיבור עמוק, תת-מודע, גם אם לא נוציא מילה מהפה.

בשלב הראשון, שימו לב לתנוחות הגוף שלכם ואיך הן משתנות כשאתם נמצאים עם אנשים אחרים, בעיקר כאלו שאתם מרגישים איתם בנוח. האם אתם משנים את תנוחת הגוף שלכם כאשר האדם השני משנה אותה?  שימו לב מה קורה כשאתם נמצאים בחבורה – האם כולם נמצאים באותה תנוחת גוף? שימו לב לדברים הבאים:

המבט: האם פונה אליכם, האם נוצר קשר עין וכמה זמן הוא נמשך. התמודדות עם חרדה חברתית: שפת גוף דומה מעידה על קשר וחיבור בין אנשים

בישיבה:

  • רגליים משוכלות או פתוחות.
  • ידיים – מונחות על השולחן, משולבות, מונחות על הגוף וכו'. לאיזה כיוון הגוף פונה – כלפיכם, כלפי הדלת, באותו כיוון כמוכם.

בעמידה:

  • עמידה זקופה או רפויה, תנוחת הרגליים.
  • ידיים – בכיסים, משולבות על החזה, מתנופפות תוך כדי הדיבור וכו'.

לאחר שתרגלתם את האבחנה הזו, עיברו לשלב השני.

בשלב השני, כשאתם מודעים לחלק משפת הגוף שלכם (חלק ממנה עדיין נשלט ע"י התת-מודע), התחילו לחקות את שפת הגוף של האנשים איתם אתם מדברים. שימו לב לכך שזה יהיה חיקוי עדין, אחרת הדבר יבלוט מדי ויצור תחושה לא נוחה אצל הזולת. לדוגמה, אם האדם משלב ידיים על החזה, שלבו את ידיכם כשהן מונחות נמוך יותר. בצעו זאת במשך מספר דקות ואז בידקו האם נוצר חיבור: שנו אתם באופן יזום את תנוחת הגוף ובידקו אם גם האדם שמולכם משנה אותה. אם כן, החיבור בינכם נוצר, ויש סיכוי גבוה שהאדם איתו אתם מדברים יתעניין בכם ויסכים עם מה שאתם אומרים או מבקשים ממנו.

המשך למתקדמים: חקו את האנשים שמולכם גם באופן הדיבור מתלהב/רגיל/בעל עומק רגשי ובאופן השימוש במילים (השתמשו באותם ביטויים).

 איך אתם משתמשים בשפת הגוף שלכם? ספרו לי בתגובות.

לפרק הבא: איך לעבור בשלום ארוע רב משתתפים

לפרק הקודם: הקדמה

לתאום טיפול בחרדה חברתית, צרו איתי קשר.

[si-contact-form form='2']