מה עולה לכם בראש כשאתם קוראים או שומעים את הביטויים הבאים:

אהבה עצמית, לאהוב את עצמי, הנה אדם שאוהב את עצמו, היא אוהבת רק את עצמה.

יתכן ועלו בכם רגשות ומחשבות שליליות  כדוגמת – זה לא בסדר, זה אגואיסטי, זה לנצל אחרים, להיות סנוב וכו'. האם זו האמת?

לאהבה עצמית יתרונות רבים ומיד תגלו איך וגם למה כדאי לכם לאהוב את עצמכם.התמודדות עם חרדה חברתית ביומיום: למה כדאי לי לאהוב את עצמי. אהבה עצמית מעלה את הביטחון העצמי וגורמת לכם לשדר פתיחות כלפי אנשים אחרים. כשאתם אוהבים את עצמכם גם אחרים אוהבים אותכם.

תאוריות רוחניות טוענות שדומה מושך דומה וכך אם אנחנו אוהבים את עצמנו, גם האחרים יאהבו אותנו. ההסבר לכך יכול להיות ארצי מאד. בניגוד למה שאתם עשויים לחשוב, לגוף שלנו קשה מאד להסתיר את התחושות, הרגשות והמחשבות הפנימיות שלנו. כל מה שעובר לנו בראש (ובתת מודע) מתבטא בשפת הגוף שלנו, לעיתים באופן מודע והרבה פעמים בצורה לא מודעת.

אם אנחנו לא אוהבים את עצמנו, שפת הגוף שלנו משדרת ריחוק, סגירות, חוסר שביעות רצון ועוד רגשות שליליים. בני האדם אלופים בלזהות את הסימנים האלו ולהגיב אליהם (שוב באופן תת-מודע) וכך שפת הגוף שלנו מרחיקה מאיתנו אנשים אחרים ומקשה על יצירת קשר (גם בשיחה פשוטה).

בנוסף, "הפוסל, במומו פוסל". כלומר אנחנו לא אוהבים אנשים אחרים בגלל שאנחנו מזהים אצלם את התכונות שלנו שאנחנו לא אוהבים. כך, קשה לראות את החיובי, הביקורת על אחרים גדלה וגם אם היא רק פנימית (ולא נאמרת בקול), היא תורמת לסגירות ולריחוק.

אז למה כל כך קשה לנו לאהוב את עצמנו?

דבר ראשון, אהבה עצמית מתקשרת אצלנו לתכונות שליליות כמו אגואיזם, סנוביות, ניצול של הזולת, התנשאות, יחס פוגעני לאחרים ועוד. כלומר, אם אנחנו אוהבים את עצמנו זה אומר שאנו  מתייחסים לאחרים בצורה לא טובה. אבל האם זה באמת נכון?

עיצמו לרגע את העיניים ונסו לדמיין ולחשוב על התכונות הטובות שיכולות להיות לאדם שאוהב את עצמו. אם לאדם שאוהב את עצמו יש תכונות טובות, שהאהבה העצמית רק מגבירה, מהן יכולות להיות?

  • כשאנחנו אוהבים את עצמנו, אנחנו יכולים לראות את התכונות הטובות שנמצאות בכל אחד.
  • אהבה עצמית  משפרת את הביטחון העצמי, ומקלה על יצירת קשר עם אנשים אחרים.
  • כשאנחנו אוהבים את עצמנו באמת, אנחנו לא צריכים לפגוע ולהקטין אנשים אחרים כדי להרגיש טוב. למעשה אנשים שאוהבים את עצמם תוך כדי פגיעה באחרים עושים זאת מחוסר ביטחון והרגשת חוסר ערך.
  • כשאנחנו אוהבים את עצמנו באמת, שפת הגוף שלנו משתנה באופן טבעי והופכת להיות פתוחה ומזמינה יותר.

אז איך אפשר לאהוב את עצמי?

אחד הדברים שקשה לנו ביותר, במיוחד לחסרי הביטחון שביננו, הוא לאהוב את עצמנו. מה יש לאהוב בי, אתם בטח שואלים את עצמכם, אין בי שום תכונה טובה וגם אם יש, אף אחד לא יודע עליה. הביקורת והשיפוטיות העצמית מעצימות את ההסתגרות, הביישנות והחרדה שמעצימות את הביקורת וכך הלאה במעגל אינסופי.

הגיע הזמן לצאת מהמעגל הזה ולהתחיל להנות מהביטחון העצמי שהאהבה העצמית תעניק לכם.

הנה תרגיל פשוט שיעזור לכם להתחיל לאהוב את עצמכם.

קחו דף נייר ריק ורישמו עליו:

  • את כל התכונות הטובות שיש לכם (גם אם אף אחד לא מכיר אותן…).

למשל: עבודת צוות, יעילות, חריצות, סדר וארגון, עבודה איכותית, ירידה לפרטים, ראיית התמונה הכללית, יכולת לצפות סיכונים ולמנוע אותם, יחסים טובים עם הלקוח, מקצועיות, ידע טכני, מוטיבציה, התמקדות במטרה, מעשיות, אפשר לסמוך עלי, רציונליות, אחריות, כושר תכנון, יצירתיות, אמינות, דיפלומטיות, גמישות, הוגנות, דייקנות, משמעת עצמית, כושר ניסוח בכתב ועוד

רישמו לפחות 30 דברים טובים על עצמכם.

עכשיו, כל יום, לפחות פעם ביום עימדו מול הראי, הסתכלו לעצמכם בעיניים ואימרו בקול רם:

אני אוהב/אוהבת את עצמי בגלל שאני ….ובחרו 3-4 תכונות לומר.

לדוגמא, אני אוהבת את עצמי בגלל שאני חייכנית, גבוהה, טובה בלימודים ויודעת לצלם.

חשוב לומר את המשפט הזה בקול רם, כדי שהאוזניים ישמעו את המילים, ולא רק הקול הפנימי שלכם. בהתחלה זה יהיה אולי מוזר, אבל אחרי כמה ימים אתם תתחילו להרגיש את השינוי ואת האהבה האמיתית לעצמכם כשאתם אומרים את המשפט הזה.

התמידו בכך לפחות שבועיים ושימו לב איך ההרגשה שלכם משתנה, איך ההתנהגות שלכם משתנה ואיך האנשים האחרים מתייחסים אליכם.

מה השתנה לטובה בעקבות התרגיל? ספרו לי בתגובות.

לפרק הבא: השיטה שעובדת כדי להתגבר על פחדים ומחסומים

לפרק הקודם: איך לנהל שיחה (מבלי להגיד שום דבר)

לתאום טיפול בחרדה חברתית, צרו איתי קשר.

[si-contact-form form='2']