פעם הייתי טיפוס שמפחד מאד מהלא נודע. לפני נסיעה למקום שאני לא מכירה, או פגישה עם אדם לא מוכר, הייתי מחפשת כמה שיותר מידע עליו והייתי עושה הכל כדי להיות מוכנה לכל מקרה. חשבתי שהדרך הזו תתן לי בטחון במקומות ומצבים לא מוכרים ותעזור לי לא להיות במבוכה במפגשים עם אנשים. אבל האם זה באמת כך?

חרדה חברתית ברשתות חברתיות באינטרנט

מחקר שנערך באוניברסיטת בנדיקטין באריזונה, בדק את הקשר בין בדיקת מידע על אדם דרך הפייסבוק, לפני שפוגשים אותו לבין מידת הלחץ והעוררות הפיזיולוגית בזמן המפגש והקשר בינם לבין חרדה חברתית.

המחקר בדק שתי השערות מנוגדות: כאשר נפגוש אדם, שכבר בררנו עליו פרטים בפייסבוק, נרגיש איתו יותר בנוח והמפגש יהיה קליל יותר. מצד שני, יכול להיות שדווקא נהיה יותר במתח, במיוחד אם אנחנו סובלים מרמה מסויימת של חרדה חברתית.

המחקר נעשה על קבוצה של 26 סטודנטיות. בתחילה, הן עברו מבדק לחרדה חברתית. שבוע לאחר מכן הן הוזמנו למה שהוגדר כ"מבחן זיהוי פנים". בזמן המבחן נמדדה המוליכות החשמלית של העור, שזהו מדד לרמת ההתרגשות והעוררות. המבחן עצמו, כלל זיהוי פנים – דרך המחשב, דרך אדם שנכנס לחדר או שילוב בינהם.

הסטודנטיות חולקו לארבע קבוצות: חלק ראו רק את פרופיל הפייסבוק של האדם, חלק ראו רק את האדם בפועל, קבוצה נוספת נחשפה לפרופיל הפייסבוק ואח"כ לאותו אדם בחדר והקבוצה האחרונה ראתה קודם את האדם ואח"כ את הפרופיל.

התוצאות הפתיעו את החוקרים.
הקבוצה שקודם נחשפה לפרופיל הפייסבוק ואח"כ פגשה את האדם בחדר, הראתה התרגשות גבוהה יותר משאר הקבוצות. וככל שרמת החרדה החברתית היתה גבוהה יותר, כך גם ההתרגשות היתה גבוהה יותר.

כלומר, כאשר אנחנו "פוגשים" את האדם באינטרנט לפני שפוגשים אותו במציאות, המפגש האמיתי יכול להיות יותר מלחיץ, מאשר אם לא היינו יודעים עליו כלום לפני המפגש.

ההסבר של החוקרים הוא שהמידע המוקדם על האדם שאותו פוגשים גורם לשרשרת של מחשבות וציפיות מהמפגש האמיתי, שלא תמיד מתמלאות, ולכן זה גורם להתרגשות מסויימת. בנוסף, מחקרים קודמים על רשתות חברתיות גילו שאנשים שמשתמשים בהן מרגישים פחות טוב לגבי עצמם מכיוון שזה גורם להם להשוות את עצמם לחבריהם ברשת.

לפי דעתי ומהנסיון שלי עם חרדה חברתית, אפשר להסביר את התוצאות גם בדרכים אחרות.
עצם המפגש עם אדם זר, שרק נכנס לחדר, אפילו מבלי לדבר איתו (כמו שהיה במחקר), כבר מעלה את המתח אצל מי שחווה חרדה חברתית.
אנשים עם חרדה חברתית נוטים להיות יותר במתח בזמן מפגש עם מי שנתפס כבעל סמכות או אדם מפורסם. ברגע שאנחנו פוגשים מישהו ברשת חברתית, הוא כבר הופך להיות סוג של "מפורסם" – אנחנו רואים תמונות וסרטים שלו ומכירים אותו מרחוק, בדיוק כמו שאנחנו פוגשים אנשים מפורסמים אחרים בכלי התקשורת. לכן, כשנפגשים איתו, אצלנו בתודעה הוא נתפס כ"מפורסם" וזה מעורר את המתח והחרדה.

מקורות
מאמר בטיים: איך פייסבוק עלול לחבל בפגישה העיוורת שלך
תקציר המחקר שפורסם ב Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking: פנים מול פנים לעומת פייסבוק: האם חשיפה לאתרי רשתות חברתיות מעצימה או מפחיתה עוררות פיזיולוגית בקרב בעלי חרדה חברתית.

מה דעתכם? האם לפי נסיונכם, מידע מוקדם מזיק או מועיל בפגישות עם אנשים זרים?

רוצים להשתחרר מהחרדה החברתית ולדבר עם אנשים זרים מבלי להילחץ ולהסמיק?

לתאום טיפול בחרדה חברתית, צרו איתי קשר:

[si-contact-form form='2']